Ogień krzyżowy Nancy Kress


/REBIS/

Nancy Kress, to już legenda wśród pisarzy, którzy specjalizują się w szeroko pojętej fantastyce. Zdobyła wszystkie możliwe-prestiżowe nagrody, za swoje dzieła z Nebulą i Hugo na czele. W swoim czasie pisała również fantasy, jednak od dłuższego okresu pisze wyłącznie science fiction.

"Ogień krzyżowy", to jedna z jej powieści. Ludzie kolonizują planetę, która wydaje się być stworzona do tego aby na niej zamieszkać. Po początkowej euforii, okazuje się, że glob nie jest taki pusty. Okazuje się że na kontynencie mieszka pewna grupa humanoidów. Co więcej, jest pewne, że nie są to rodowici mieszkańcy tego świata. Ludzie stają przed zagadką, która zmieni wiele. Zachęcam do lektury.


Kress, podobnie jak LeGuin jest mistrzynią w kreowaniu obcych światów. Przede wszystkim jednak doskonale oddaje dylematy, przed jakimi stają ludzie, na obcej sobie ziemi. Ich utarczki i próby dostosowania się do zupełnie nowej rzeczywistości. Z pewnością jej pisarstwo zasługuje na wyróżnienie, dlatego zachęcam do przeczytania tej powieści. W przygotowaniu kolejny tom.

Komentarze