Królestwo za mgłą Zofia PosmyszKsiążka Królestwo... należy do grupy bestsellery


Zofia Posmysz to autorka "Pasażerki"-książki którą oparła na swoich przeżyciach w obozach. Nie jest to jednak autobiografia. Pani Zofia, jest także współtwórczynią jednego z najsłynniejszych seriali w Polsce, czyli "W Jezioranach". We współpracy ze znanym dziennikarzem Michałem Wójcikiem powstał wywiad-rzeka, wspomnienie lat spędzonych właśnie w obozach podczas II wojny światowej.

Książka podzielona jest na 15 spotkań, podczas których bohaterka snuje swoją opowieść. Poczynając od czasów najwcześniejszych, to znaczy swojego dzieciństwa, aż do wybuchu wojny. W bardzo młodym wieku została aresztowana za rozprowadzanie ulotek, co wiązało się z natychmiastowym zesłaniem do jednego z obozów zagłady. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności zdołała przetrwać.

W swoich wspomnieniach skupia się na swojej walce o przetrwanie. Gdyby nie nadzieja i wiara, prawdopodobnie nie zdołała by przeżyć. Jako jedna z nielicznych więźniarek, które dzielą się się swoimi przeżyciami, odkrywa przed nami ludzki aspekt niektórych niemieckich strażników. Zwykli ludzie postawienie przed faktem dokonanym. Godzi to w moje wyobrażenie tych bestii, ale relacja świadka chyba więcej znaczy niż moje zdanie na ten temat. 

Autorka po wojnie podjęła pracę w organach komunistycznej prasy, jednak nigdy nie wstąpiła do partii. Wtedy właśnie napisała najsłynniejszą swoją książkę"Pasażerkę", a na jej kanwie Munk nakręcił film, powstała sztuka teatralna, a całkiem niedawno nawet opera.


W swoich relacjach autorka nikogo nie wybiela. Opowiada po prostu wydarzenia takimi jakie były. Być może niektóre z tych opisów mogą komuś wrażliwszemu nie przypaść do gustu, jednak nie jest to nic zmyślonego. Współcześni pisarze epatują bezmyślnym okrucieństwem. Ciekawi mnie jakby się odnieśli do historii, która wydarzyła się naprawdę. Zginęły miliony ludzi, a tylko nieliczni sprawcy ponieśli zasłużona karę. Wstrząsające w swoim realizmie, warte poznania świadectwo tamtych wydarzeń. Polecam.
"Królestwo za mgłą"
Komentarze