Wona o niepodległość Szkocji Evan M. Barron

/NAPOLEON V/

Pasjonuję się historiami, które niemalże zapomniane, miały istotny wpływ na ludzi i miejsca w których dana opowieść miała miejsce. I mówię tu o rzeczywistych wydarzeniach, czy bohaterach, których czyny obrosły już legendą i na zawsze zapisały się w świadomości pokoleń. 

Pozostając w temacie, który obecnie całkiem wyraziście jest omawiany w prasie i telewizji, a konkretnie chodzi o działania Szkocji, mające przywrócić jej niezależność od Zjednoczonego Królestwa, sięgnąłem po książkę Evana M. Barrona "Wojna o niepodległość Szkocji". A czasy opisane w tej publikacji są tyle odległe, co całkiem dobrze udokumentowane. Chodzi tu o końcówkę XIII wieku, kiedy to Szkocja postanowiła uwolnić się od wpływów swojego silniejszego przeciwnika i zaczęła walczyć o swoją niezależność. Na pierwszy plan w tej opowieści wybija się zapomniana prawie, lecz niezwykle barwna postać Andrew De Moraya i jego rola w tej, jakże fascynującej opowieści. Autor nie skupia się tylko na jednym modelu przedstawiania faktów. Przytacza różne źródła, a także stara się obalić, niektóre, jego zdaniem nieprawdziwe fakty, które zakłamują obraz sytuacji. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić wszystkich miłośników do lektury.


Niezwykle ciekawa lektura, po której moja wiedza znacznie się poszerzyła. Książka która powstała w 1914 roku, a więc ponad sto lat temu w niczym nie ustępuje współczesnym dziełom, a niektóre nawet przewyższa. Pisarz jest niezwykle ciekawym gawędziarzem, potrafi przekazać swoją wiedzę, racje w sposób klarowny i przejrzysty. Kompendium wiedzy na dany temat, który czyta się niczym najlepszą powieść. Polecam, nie tylko miłośnikom historii.

Komentarze