Rozjemca Brandon Sanderson


/MAG/

Brandona Sandersona nikomu chyba przedstawiać nie muszę. Od jakiegoś już czasu, na naszym rynku wydawniczym, co rusz pojawia się jakaś pozycja sygnowana jego nazwiskiem. Jakby mało tego było, nie są to tylko dosyć pokaźne powieści, ale także komiksy, a ostatnio nawet seria książek dla młodzieży. Znać trzeba, a lubić-cóż gusta są różne. Jednak ja uważam, że pisarz ten na stałe wpisał się na listę moich ulubionych autorów i raczej tam pozostanie.

"Rozjemca" to drugie wydanie powieści, wcześniej znanej pod tytułem"Siewca wojny". Jest to opowieść o pewnej zbuntowanej młodej kobiecie, którą ojciec poświęca, zamiast swojej starszej córki i  wydaje ją za mąż za Boga. Bowiem w tym świecie ludzie, tak jakby powracają z zaświatów, a niektórzy z nich potężniejsi od innych, a zatem uznawani zostają za bogów. To tak w wielkim skrócie i uproszczeniu. Siri przybywa do pałacu swojego przyszłego małżonka i od razu zostaje wciągnięta w sieć intryg, nie tylko między bogami, ale i kapłanami poszczególnych bóstw. Na dokładkę małżonek jej przeznaczony nie może być przez nią zagadywany, bowiem czeka ją za to śmierć, gdyby przypadkiem się do niego odezwała. Jako buntowniczka z natury, dziewczyna niemalże od razu łamie tą zasadę. Wtedy okazuje się, że ... Ale tego wam nie zdradzę. Zachęcam do lektury.


Jak zwykle u Sandersona, na przód wybija się doskonale skonstruowany świat, w którym magia, to tak na prawdę jedno z praw natury. W każdej swojej książce poświęca również dużo uwagi swoim bohaterom, a każdy z nich wydaje się nam bliski, bowiem posiadają indywidualne cechy, a swoimi przekonaniami potrafią sobie zjednać czytelników. Cóż mogę dodać więcej. Jest to pierwszy tom cyklu "Siewca Burzy. Audiobook czyta Tomasz Sobczak.

Komentarze