Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty Piotr Świątkowski

/REBIS/

II wojna światowa, a zwłaszcza działania okupantów w naszym kraju są przedstawione dosyć rzetelnie i o tamtym trudnym okresie wiemy praktycznie wszystko. Nasuwa się tylko spostrzeżenie, że zazwyczaj historie te dotyczą Generalnego Gubernatorstwa, a na temat chociażby Kraju Warty praktycznie nic nie wiadomo. Tereny te to obszary wcielone siłą do III Rzeszy. Piotr Świątkowski w swojej książce, usiłuje przedstawić nam działania okupanta na tamtym terenie.

"Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty." Przedstawia historie ludzi, którzy żyjąc na tamtych terenach zostali pozbawieni prawa do życia na swoich ojczystych terenach. Okrucieństwo i szykany ze strony niemieckiej były na porządku dziennym, a wszystko to w imię bezsensownej walki, w sumie nie wiadomo o co.


Autor przedstawia świadectwa nie tylko osób, które przeżyły te sytuację, ale również jest tu miejsce na historie folksdojczów, oraz o wiele więcej.Akcje wysiedleńcze, pełne okrucieństwa zbrodnie na Polakach, próba germanizacji młodych ludzi. Pisarz nie stara się ubarwiać swojej opowieści. Wszystko przedstawione jest jasno i klarownie. Całą tą publikację czyta się niczym najlepszą powieść, co jest dużym plusem. Historyczne dokumenty-owszem, ale nie suche fakty. Plusem tego dokumentu są również liczne fotografie z tamtego okresu. Polecam, zachęcam do lektury.

Komentarze