Upadek Austro-Węgier Edmund von Gleise-Horstenau


/NAPOLEON V/

Edmund Glaise von Horstenau, był niemieckim politykiem, który obok swojej działalności w kręgach władzy pisywał książki historyczne. Jako urodzony w Austro-Węgrach, szczególnie był zainteresowany tym regionem, jego powstaniem, ale i upadkiem.

Franciszek Józef, przez ponad 60 lat był cesarzem Austro-Węgier i przez ten okres, twór ten w swoich granicach cieszył się względnym pokojem, bez jakichś większych konfliktów, czy zatargów. Dopiero jego śmierć, a także zabicie arcyksięcia Ferdynanda, doprowadziła do upadku cesarstwa. Oczywiście, miało na to wpływ wiele czynników, które narastały przez cały okres istnienia tego państwa, jednak autor książki"Upadek Austro-Węgier, jako punkt wyjściowy przyjął śmierć cesarza. W swoim dokumencie pisarz, przedstawia również najważniejsze wydarzenia z państw ościennych, a także stara się wykazać, co jeszcze wpłynęło najbardziej na zmianę. Coraz liczniejsze dążenia niepodległościowe narodów wchodzących w skład państwa, a także konflikty, które, po dłuższym okresie spokoju, zaczęły nękać ten rejon.

Publikacja ta ma z grubsza 70 lat, jednak nic nie straciła ze swej atrakcyjności. Nie tylko dla pasjonatów historii, ale i dla tych którzy lubią po prostu wiedzieć więcej. Z tego miejsca polecam.

Komentarze