Wspomnienia Sherlocka Holmesa sir Arthur Conan Doyle(audiobook)


/BIBLIOTEKA AKUSTYCZNA/
Sherlock Holmes to najsłynniejszy detektyw na świecie. Mimo, że stworzony w wyobraźni jednego człowieka, od lat tak rozpala zmysły czytelników, że przez lata na zmyślony adres zamieszkania słynnego detektywa przychodziły setki listów i próśb o pomoc. Autor zmęczony sławą swojego bohatera postanowił go uśmiercić, co przyniosło skutek odwrotny od zamierzonego. Setki listów, próśb i gróźb. Pisarz się ugiął i przywrócił do życia swojego bohatera. Setki filmów, seriali, powieści nawiązujących do jego osoby. to tylko  drobny wycinek sławy jaką cieszy się Holmes i oczywiście jego przyjaciel doktor Watson.

Ta dwójka spotyka się w 11 opowiadaniach w książce"Wspomnienia Sherlocka Holmesa".
Każde z tych opowiadań to nowa zagadka i krok po kroku przedstawione jest, jak Holmes dochodzi do swoich genialnych konkluzji. W tym tomie również znajduje się osławione opowiadanie o "ostatecznym" starciu z arcywrogiem, jakim był profesor Moriarty.

Podsumowując ciekawy zbiór, zwłaszcza opowiadanie ostatnie. Trochę mi przeszkadzały przydługie opisywanie spraw przez klientów, co jak zauważyłem, nie tylko mi sprawiło lekki kłopot. Poza tym mankamentem, nie mam żadnych zastrzeżeń do tego zbioru. Doskonała klasyka od lat wpisująca się w nurt powieści detektywistycznej. Polecam. Książka w formie audiobooku, czyta Janusz Zadura.

Komentarze