Teoria diabła Jacek Cyran/POWERGRAPG/

Janusz Cyran, to pisarz, którego opowiadania poznałem, dzięki wcześniejszej książce, jaką jest " Ciemne lustra". Jako fizyk i informatyk, w swoich opowieściach skupia się nade wszystko na spekulacjach, jak sobie poradzimy, w naszym pędzie ku wiedzy.

"Teoria diabła i inne spekulacje", to kolejny ciekawy zbiór opowiadań. Autor skupia się w nich przede wszystkim na zastanawianiu się, jak potoczy się nasza historia. Czy to będzie niezwykła sztuczna inteligencja, która twierdzi, że jest równa Bogu, czy równoległe światy umieszczone w różnych odstępach czasu. Bohaterowie tych opowiadań, to zwykli ludzie postawieni nagle w sytuacjach, które czasami ich przerastają, zazwyczaj jednak potrafią sprostać zadaniom, jakie postawił przed nimi twórca. Pesymistyczne i nie dające raczej żadnej nadziei, ale i pełne jakiegoś przekonania, że damy radę.


Podsumowując, ciekawy zbiór, który przekonał mnie jeszcze bardziej do prozy tego autora. Szkoda tylko, że niezwykle mało jego dzieł zostało opublikowanych, Pozostaje mieć nadzieję i czekać na kolejne równie udane publikacje.

Komentarze