Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy Peter H. Wilson/NAPOLEON V/

Wojna trzydziestoletnia z lat 1618-1648, to pierwszy tak rozległy konflikt, w który było zaangażowane tyle państw. Niezależnie czy krajem kierowały pobudki polityczne czy religijne, stawka tej wojny była ogromna. Państwa protestanckie zaangażowały się w wojnę z katolicką dynastią Habsurgów. Jedną z przyczyn było dążenie do osłabienia pozycji tej dynastii. Walki wkrótce wymknęły się spod kontroli i między innymi dlatego wojna ta trwała tak długo, a w jej wyniku życie straciło tyle osób.

"Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy." przybliża właśnie tą historię. Od wybuchu, aż do podpisania pokoju westfalskiego. W wyniku wojny dynastia Habsburgów straciła nieco wpływów, a religia protestancka umocniła się w Europie. Oficjalnie Rzeczpospolita Obojga Narodów nie brała udziału w tym konflikcie, jednak pewna ilość wojsk brała udział w walkach na Węgrzech. Cóż więcej dodać-zachęcam do lektury.

Kolejna publikacja, o nie tak znowu odległej historii napisana z pasją i ze znawstwem tematu. Autor bardzo ciekawie przedstawia genezę konfliktu, przedstawia zaangażowanych uczestników, a także stara się przedstawić swoją teorię jak Europa wyglądałaby gdyby wojna trzydziestoletnia nie wybuchła. Pozostaje mi polecić.

Podsumowując doskonałe dzieło dla tych którzy historię mają we krwi, ale i dla tych, którzy ciągle dążą do tego aby dowiadywać się czegoś nowego. Historia Europy to przecież także historia nas. Warto o tym pamiętać. Polecam.

Komentarze