Goebbels. Apostoł diabła Peter Longerich

/PRÓSZYŃSKI I S-KA/

Peter Longerich, jeden z najwybitniejszych historyków niemieckich, który specjalizuje się w pisaniu książek które przybliżają, postaci znane z ciemnej strony ludzkości, takie jak Himmler, czy Goebbels.
Każda z tych rozpraw, swoim rozmiarem i nagromadzeniem faktów, niejednego czytelnika uczyniła niedostępnym na wiele godzin.Bo co by nie mówić o tematach jego książek, są one zaskakująco ciekawie napisane.

"Goebbels-Apostoł diabła", to jedna z tych właśnie opowieści.Jak sam tytuł sugeruje opowiada ona o jednym z najsłynniejszych zbrodniarzy, ministrze propagandy III Rzeszy.W swojej książce autor opisuje życie 
mężczyzny, zaczynając od jego narodzin, stopniowo przechodząc do sytuacji, które zdaniem pisarza wpłynęły na charakter i późniejsze działania Josepha.

Nie opiera się tu tylko na materiałach dostępnych z tamtych czasów, czy analizach historycznych, ale również na liczącym tysiące stron pamiętniku Goebbelsa, który inteligentne wywody przeplatał kompletnym bełkotem i peanami osoby Hitlera.
Co by nie mówić o tym zakompleksionym i pełnym niezdecydowania człowieczku, jednego można być pewnym.Kochał swojego małego kaprala z całego serca i pozostał mu lojalny do końca życia.Mało tego, zabił swoją żonę, oraz szóstkę dzieci, aby po śmierci Fuhrera, nie żyły w świecie bez niego.


Interesująca i pełna faktów biografia, to trzeba przyznać.Jedno co mi przeszkadzało, to wstawki, ze wspominanych przeze mnie wspomnień ministra.Takich banałów dawno nie czytałem, a pisał to człowiek, który będąc ministrem propagandy umiał przekonać do swoich racji niemal każdego.

Pozycja wzbogacona zdjęciami.Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i s-ka.

Komentarze