Droga do domu Yaa Gyasi


/WYDAWNICTWO LITERACKIE/

Yaa Gyasi, to amerykańska pisarka, która urodziła się w Ghanie.W swojej książce, postanowiła przedstawić losy swoich przodków, ich dążenia do wolności.

Powieść podzielona jest na dwie części. W pierwszej, autorka przedstawia losy, dzieje pewnego plemienia w Afryce.Tutaj każdy dzień to walka o przetrwanie.Zabij, albo sam zostaniesz zabity.Żyj i pozwól żyć innym.Motywem przewodnim są losy dwóch sióstr, z których jedna została w Afryce, ze swoim białym mężem-łowcą niewolników, a druga, wyruszyła w długą podróż do Ameryki.
Siostry te nigdy się nie poznały, a jedyne co je łączy ze sobą to tajemniczy naszyjnik, który posiada ponoć tajemne moce.

Druga część to historie wnuków, prawnuków owych kobiet, którzy już w mniejszym stopniu muszą obawiać się o swój byt i o byt swoich bliskich.

Każdy z rozdziałów tej powieści, to jakby odrębna opowieść, połączona osobami bohaterów. Dwa pokolenia i dwa całkowicie odrębne światy.

Przede wszystkim, największym plusem tej książki, jest niezwykle barwnie ukazane Złote Wybrzeże, afrykańskie wierzenia i gusła, które znacząco wpływały na życie mieszkańców.Ukazano również niechlubny proceder jakim było zniewolenie jednego człowieka przez drugiego, tylko dlatego, że różnili się między sobą kolorem skóry.Wspaniała opowieść, która wciągnęła mnie w swój świat.


Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego.

Komentarze