piątek, 3 lipca 2020
Ultimate Marvel. Encyklopedia superbohaterów, arcyłotrów, technologii i pojazdów
Marvel Comics, które od jakiegoś czasu jest jedną z filii Disneya działa prężnie od 1939 roku. Wtedy to powstało wydawnictwo Timely Comics, a Marvel jako taki zaczął działalność w latach sześćdziesiątych XX wieku. Najbardziej znane z wydawania komiksów z przygodami takich bohaterów jak Punisher Spider – Man, Kapitan Ameryka czy zapomniany już nieco Kaczor Howard. A powstało tego tyle, że bardzo dobrym rozwiązaniem było wydanie encyklopedii wyjaśniającej niektóre fakty. Co prawda to za ledwie czubek góry lodowej, ale jakoś zacząć trzeba i może doczekamy się kolejnych tomów almanachu. Jak na razie jestem po lekturze tomu, który nosi przydługi tytuł „Ultimate Marvel. Encyklopedia superbohaterów, arcyłotrów, technologii i pojazdów”. Znalazło się tu miejsce także na krainy i planety, ale widocznie tytuł byłby za długi. A czego możemy się spodziewać odwracając kolejne stronice tego dosyć ciężkawego tomiska?
Początek przedstawia nam informacje o bohaterach i łotrach, których krótkie życiorysy podzielone są tematycznie na Złotą Epokę, w której spotkamy Kapitana Amerykę, Epokę Marvela, w której poznamy takie postaci jak Hulk, Spider – Man, Avengers, czy Ultron. W Brązowej Epoce mamy informację o Vowerinie, a we Współczesnej Epoce dowiemy się co nieco o Starszych Wszechświata, czy Omega Red. Później przychodzi pora na Epokę Bohaterów, w której dowiaduje się czym była Wojna Domowa, a także parę faktów o Przymierzu czy Hawkeyu. Ale to nie wszystko otrzymamy tu także informację o najczęściej spotykanej broni, sławne pojazdy, oraz – najciekawsze dla mnie – krainy i planety na których dzieje się akcja większości komiksów. A są tutaj tak egzotyczne miejsca jak Atlantyda, czy ojczyzna Kaczora Howarda, a także Ziemia, nie tylko współczesna, ale i taka pełna dinozaurów, czy zupełnie odmienna od naszej. Dowiadujemy się także o przełomowych wydarzeniach które zmieniły oblicza naszych ulubionych bohaterów. I o wiele więcej.
Dla osoby takiej jak ja, która sporadycznie sięga po komiksy(chociaż ostatnio zdarza mi się to coraz częściej) taki Almanach Wiedzy jest doskonałym sposobem aby dowiedzieć się co nieco o całym Multiwersum Marvela, które jest tak rozległe, że wątpię że ktokolwiek ogarnia całość tego wszystkiego. Wcale się nie dziwię że co jakiś czas przeprowadzana jest tak zwana czystka, która powoduje że twórcy mogą zacząć wszystko od nowa nie przejmując się tym co namieszali poprzednio. Bez tego do każdego nowego komiksu, zapewne dodawano by księgę wyjaśniającą powiązanie i nie tylko.
Podsumowując – bardzo mi się spodobała ta Encyklopedia, nawet bardziej niż niektóre komiksy, które niekiedy pozbawione są sensu. Mamy tu wszystko przejrzyście ułożone, z informacją gdzie daną postać, czy wydarzenie mogliśmy spotkać, czy też jak wolicie przeczytać po raz pierwszy o tym czy owym. Całość wydana w twardej oprawie w większym formacie. Autorami tego dzieła są
Adam Bray, Lorraine Cink, Melanie Scott i Stephen Wiacek, a na język polski przełożyła między innymi Paulina Braiter, czy też Marceli Szpak.
Do nabycia na stronie wydawnictwa Egmont Polska. Przy czym mamy tam do wyboru zwykłe wydanie, a także ekskluzywne w tekturowym pudełku. W sam raz na prezent.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
All Eight Eyes. Tom 1 Foxe Steve Kowalski Piotr
Niezły, doceniony scenarzysta plus polski rysownik, razem w horrorze. Czyli coś, co rodzimych miłośników grozy na pewno zaciekawi. Czy jes...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz