BattleCry of Freedom. Historia wojny secesyjnej. James M. McPherson


/NAPOLEON V/

James M. "Jim" McPherson, to amerykański historyk zajmujący się przede wszystkim genezą wojny secesyjnej. Czyli przyczynami i przebiegiem tego konfliktu. Autor jest także emerytowanym profesorem historii, oraz zasiada w gremium, które redaguje słynną Encyklopedię Britannica. W 1989 roku za książkę "Battle Cry of Freedom. Historia wojny secesyjnej" otrzymał nagrodę Pulitzera.

I właśnie lekturę tej książki niedawno zakończyłem. Mając na uwadze to, że autor niezwykle szczegółowo opisuje nie tylko sam konflikt, ale i zarysowuje historię Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko, pozycja ta jest niezwykle wciągającą publikacją. Od czasów wojny z Meksykiem, po konflikt interesów Północy z Południem. Jest tu wszystko. Dodatkowo autor nie stosuje tak zwanych suchych faktów, których swoją drogą nie znoszę w tego typu publikacjach. Przeciwnie niezwykle zajmująco opisuje cały proces który doprowadził do Wojny Secesyjnej. Najsłynniejsza wojna domowa w historii USA, podana w iście mistrzowski sposób.

Podsumowując, kto po obejrzeniu serialu"Północ-Południe" ma niedosyt, powinien sięgnąć po tę książkę. Tutaj na pewno autora nie poniosła fantazja... Znakomite dzieło, nie tylko dla pasjonatów historii, ale i dla tych którzy po prostu lubią poszerzać swoją wiedzę. Polecam.

Komentarze