12 prac Asteriksa Goscinny Uderzo

/EGMONT POLSKA/

Asteriksa i Obeliksa zapewne zna każdy dziecko. Ich zwariowane przygody w czasach, kiedy to jedna wioska w Galii opierała się armii Cezara przeszły już do legendy. Ich przysłowiowa już waleczność, a przede wszystkim siła to zasługa magicznego napoju, którego skutki są niewyobrażalne dla Rzymian. Cezar niezadowolony z takiego obrotu spraw, bo w Rzymie zaczynają z niego kpić, stawia Galom warunek: jeśli spełnią 12 prac, na wzór tych które wykonywał Herkules, staną się równi bogom, jeśli nie wioska podda się Juliuszowi...

Oczywiście do misji zostają wyznaczenie nierozłączni druhowie Asteriks i Obeliks, z tym że Obeliks jest bardzo niezadowolony, bowiem on nie dostał magicznego napoju. Wszystko to dlatego, że będąc pacholęciem wpadł do kotła z tym wywarem i działanie tegoż napoju trwa nadal.
Rozpoczynają się zadania, a każde jest nie tyle niebezpieczne, co zabawne...

Cudowna satyra nie tylko na władzę, ale i na prosty lud, który zawsze potrafi znaleźć sposób aby zakpić z możnych tego świata. Dodatkowo przepięknie zilustrowane przez Uderzo. Czegóż chcieć więcej?
Album ten ma formę scenariusza pierwszego filmu o przygodach naszych Galów. Bardzo ciekawie to wygląda, chociaż ja sam spodziewałem się komiksu. A tu takie zaskoczenie! Polecam.

Komentarze