Opowiadania zebrane. Tom 2 Frank Herbert/DOM WYDAWNICZY REBIS/

Frank Herbert to twórca takich powieści jak "Zielony mózg", czy "Oczy Heisenberga". Dopiero potem przyszedł sukces "Diuny" i jej kolejnych części. W między czasie(jeśli wierzyć Wikipedii), pracował jako p operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.
Imponująca lista zawodów. Dopiero oszałamiający sukces "Diuny", pozwolił mu się skupić tylko na pisarstwie.

Opowiadania zaczął tworzyć już w latach 40 i jego pierwsze utwory wcale nie należały do fantastyki. W zbiorze "Opowiadania zebrane tom 2", mamy do czynienia z fantastyką właśnie. Jednak nie można zarzucić temu twórcy, że skupia się na jednym temacie.
Mamy tu spotkanie z obcą cywilizacją, podbój innej planety, maszynę czasu, która sprowadza w nasze realia prymitywną istotę, jednak jest to założenie błędne. Świnie które przejęły panowanie nad światem. Albo pudełko, które całkowicie zmienia pewnego człowieka... 


Jak podsumować ten zbiór? Również i tutaj pisarz usiłuje postawić pytanie o przyszłość ludzkości. Czy będzie to świetlana droga czy potężna klęska? Wszystko zależy od wyborów i tego jakie wnioski wyciągnie z już popełnionych błędów. Pisarz nie stara się oceniać wyborów swoich bohaterów. Stawia nas przed wybranymi przez nich drogami i zostawia nam interpretację, jak my zachowalibyśmy się w danej sytuacji.

Komentarze