Shylock się nazywam Howard Jacobson


/WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE/


Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się pod szyldem PROJEKT SZEKSPIR.

W swojej powieści autor przedstawia nam pewnego Żyda, któremu trudno zerwać z pewnymi przekonaniami i tradycjami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.Z jednej strony córka, która, jakby na złość ojcu, wiążę się z mężczyzną niemal dwa razy starszym od samej siebie, dodatkowo jest to człowiek znany ze swoich antysemickich wystąpień.Z drugiej strony, ciężko chora żona, u której próżno szukać pocieszenia, czy rady.Pewnego razu, nasz załamany bohater, spotyka na cmentarzu pewnego człowieka, wbrew sobie zaprasza go do siebie, a człowiek ten już wkrótce okaże się jedyną osobą, która odbędzie z nim podróż która zmieni wiele.

Wariacja na temat"Kupca Weneckiego" Szekspira", która swoją treścią i ukazaniem dramatów człowieka, nie wiele odbiega od utworów mistrza.To powieść o ludzkich zachowaniach, nieustającej wojnie religijnej i uprzedzeniach, które raz zakorzenione, nie tak łatwo się pozbyć.Poszukiwanie siebie, ale i szukanie wspólnego języka z drugim człowiekiem, to myślę, najważniejsze przesłanie tej książki.Polecam.


Komentarze