Zakazana księga Christian Jacq



/REBIS/

Christian Jacq – francuski egiptolog, pisarz, założyciel tzw. Institut Ramsès, zajmującego się dokumentowaniem epigraficznym i fotograficznym zagrożonych zabytków starożytności. Znany przede wszystkim jako autor poczytnych powieści i książek popularnonaukowych o starożytnym Egipcie, z których wiele ukazało się w wydaniach polskich.

Starożytny Egipt, fascynuje wszystkich.Tajemnicze piramidy i niezmierzony ocean piasku.Fascynujące państwo, które, przed tysiącami lat, było potężne i władało znaczną częścią znanego świata, podczas gdy nasza cywilizacja, była nadal w powijakach.

W takiej scenerii, autor umieścił głównego bohatera swojej powieści Księcia Setny.Znany nam już bohater, tym razem, udaje się do stolicy, gdzie panuje niepodzielnie jego ojciec Ramzes II.Dostaje misję, której celem jest odnalezienie tajemniczego naczynia Ozyrysa, w którym, jak głoszą legendy, tajemnice życia i śmierci, są na wyciągnięcie ręki.Jednak podróż, nie będzie usłana różami.Na naszego bohatera czego mnóstwo niebezpieczeństw.Dodatkowo, narzeczona księcia, po traumatycznych przeżyciach, nadal musi się ukrywać, a tajemnicze zło, czyha na nią na każdym kroku.

Nie mam zastrzeżeń do tej książki.Uwielbiam takie opowieści, w których akcja dzieje się w czasach, które są niemalże legendarne, odkrywane na nowo przez archeologów, czy historyków.Autor, wykazał się znakomitą wiedzą o tamtych czasach i potrafił przenieść to do swej powieści, w taki sposób, że cała ta historia, nabiera głębia.Bo nie sami bohaterowie, tworzą swoje dzieje, ale i czasy, w których autor ich umieścił.A trzeba to zrobić umiejętnie, a temu panu się to udało.

Niezwykle ciekawie, wygląda także kwestia wierzeń, czy codziennego życia mieszkańców, tego odległego w czasie rejonu.Zajmująco opisane, podane w sposób przejrzysty i dodatkowo sprawiający, że opowiadane wydarzenia nabierają dodatkowej głębi.Cóż rzec więcej?Na pewno warto sięgnąć po tą serię.


Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Rebis.

Komentarze