Elektryczna mrówka Philip K. Dick


/REBIS/

Przez niemal trzy lata Wydawnictwo Rebis wydało pięć tomów opowiadań pisarza, którego określa się mianem wizjonera. Na jego tekstach wychowują się kolejne pokolenia czytelników, zadziwiając ich swoją aktualnością tematów. Aktualnością-tak, mimo, że większość tekstów tego autora to fantastyka. Twórca ten, to oczywiście Philip K. Dick.

"Elektryczna mrówka", bo taki tytuł nosi ostatni tom, właściwie przekazuje te same wartości co pozostałe części, ale czyni to w znakomitym stylu. Tytułowe opowiadanie, to np opowieść o pewnym człowieku, który po wypadku trafia do szpitala. Tam dowiaduje się, że nie jest bynajmniej człowiekiem, ale organiczną maszyną do kogoś należąca. Nie wiedząc nic o swojej przeszłości stara się jakoś przetrawić te rewelacje na swój temat, a zapewne nie będzie to łatwe. 

Zazwyczaj sceną jego opowiadań jest jakaś nic nie znacząca mieścina, która nagle zostaje postawiona przed jakimiś niezwykłymi wydarzeniami. Obojętnie, czy są to środki halucynogenne kontrolujące wszystkich, czy inwazja niewielkich rozmiarów kosmitów, którzy przybywają pod postacią agentów handlu nieruchomościami.

Szczególną cechą jego wszystkich dzieł, nie tylko opowiadań, jest to, że mimo tego, że większość dzieje się w odległej, bądź bliższej przyszłości, żadną miara nie jest to jakaś przeszkoda. To nie jest"zdarzy się za sto lat", to jest relacja jakby naocznego świadka i to jest genialne przedstawienie tych wizji.

Pisarz skupia się przede wszystkim na ukazaniu nam różnych odpowiedzi na podstawowe pytanie"Co określa nas jako człowieka". Przedstawia również próbę ostrzeżenia kolejnych pokoleń przed nadmierną eksploatacją dóbr, oraz skupia się naturze wszechrzeczy i naszym postrzeganiu rzeczywistości. Próbuje nas nawet przekonać, że wszystko co nas otacza, to być może złudzenie.

Nie pozostaje mi nic innego, tylko gorąco polecić, nie tylko opowiadania tego pisarza.

Komentarze

  1. Dick i jego opowiadania... Cudo, szkoda że to już ostatni tom :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozostały jeszcze te, których nie dołączono do kolejnych tomów ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz