Amerykańska sielanka Philip Roth


/WYDAWNICTWO LITERACKIE/

Do Philipa Rotha musiałem się przyzwyczajać stopniowo. Każda z jego książek wywołuje emocje i nie można przejść obok nich obojętnie. Niezwykle emocjonalnie podchodzi do swoich bohaterów i ich losów i nie sposób tego nie odczuć. Dlatego z tym większym zainteresowaniem sięgam po kolejne jego dzieła.

Szwed, wiedzie żywot który doskonale wpisuje się w sen o amerykańskim sukcesie. Ożeniony z miejscową miss, właściciel doskonale prosperującej fabryki, mający wszystko czego może dusza zapragnąć. Wszystko się zmienia, kiedy jego córka wyrasta na fanatyczkę, która, by przekonać innych do swoich racji nie waha się przed sięgnięciem po radykalne środki, które na zawsze zmienią życie wszystkich.

Szwed, zostaje postawiony w sytuacji, z której nie ma prostego wyjścia. Bo jak zrozumieć działania córki, nie winiąc przy tym siebie? Być może jej działania to skutek jego błędów? Co dalej, czy uda mu się zrozumieć działania dziecka, które miały tak tragiczne skutki? Przekonajcie się sami.

Podsumowując historia ta zapewne nie jednej osobie da dużo do myślenia. Takie nagromadzenie emocji, rzadko można spotkać w książce, która z pozoru opisuje zwykłą sytuację. Stawia pytania, o nasze własne wybory i tradycyjnie już, jak te wybory wpływają na osoby w naszym otoczeniu. 

Do kin wchodzi właśnie film na podstawie tej powieści. Pamiętajcie o złotej zasadzie.

Najpierw książka, potem można iść do kina.

Komentarze