wtorek, 8 stycznia 2019

Rękawica Nieskończoności Jim Starlin George Pérez, Ron Lim



/EGMONT POLSKA/

Marvel jako wydawnictwo specjalizujące się w komiksowych historiach, po tylu latach istnienia stworzył tyle postaci i wątków pobocznych, że niemalże do każdej swojej opowieści musiałby dodawać almanach wiedzy, dlaczego coś się wydarzyło tak, a nie inaczej. Bowiem czytelnik taki jak ja, po jakimś czasie gubi się w tym gąszczu powiązań, które razem tworzą nie całkiem zrozumiały misz – masz. 
Na szczęście są eventy, które czyszczą dogłębnie universum i można zaczynać od nowa. Takim przykładem może być „Rękawica Nieskończoności” - który to komiks w naszym kraju nie został wydany bardzo długo. Dopiero kiedy na popularności zyskał wiadomy film, to i komiks znalazł swoje miejsce i u nas.



A co o fabule tej historii mówi okładka?
Dla mrocznego tytana Thanosa Rękawica Nieskończoności była jak Święty Graal. Pragnął jej ponad wszelką miarę. Dawała wszechmoc – absolutną kontrolę nad wszystkimi aspektami czasu, przestrzeni, rzeczywistości, umysłu oraz duszy. Gdyby ją zdobył, wszechświat zatonąłby w czarnym koszmarze.
W obliczu końca świata ziemscy superbohaterowie, prowadzeni przez tajemniczego Adama Warlocka, próbują powstrzymać szalonego boga, zanim pchnie on galaktykę ku zagładzie. Jeśli zawiodą, do boju dołączą gwiezdni bogowie wszechświata. Lecz czy ze starcia tak potężnych sił ktokolwiek wyjdzie zwycięsko? Czy ktokolwiek w ogóle ujdzie z życiem? Zachęcam do lektury.

Słowem podsumowania.

Dawno nie czytałem komiksu, w którym nagromadzono by tyle tekstu. Jako, że tekst był bardzo drobny, a człowiek z wiekiem ma coraz słabszy wzrok, po pewnym czasie zmęczyłem się tym odszyfrowywaniem. Jeśli to nie tylko zasługa naszego wydania, to wydawcy nie popisali się. Kolejna sprawa to multum postaci. Rozumiem, że taki event na tym polega, ale jak już pisałem wcześniej – spotykamy tylu bohaterów, że odruchowo spoglądamy pod nogi, żeby się o któregoś nie potknąć. Miałem też sporo kłopot z logicznym śledzeniem akcji, a to podobno jeden z najlepszych komiksów, jaki nosiła ta Ziemia, a pewnie i te równoległe. Twórcy zachęceni sukcesem stworzyli jeszcze całkiem sporo kontynuacji całości i wszystko wskazuje na to, że ukażą się po polsku - drugi tom jest już bowiem zapowiedziany.



A z plusów należy zwrócić na pełne akcji rysunki, które dosłownie przenoszą nas w zilustrowane miejsca. Szczególnie, że ten album to pierwszy – albo jeden z pierwszych – w którym akcja dzieje się w szeroko pojętym Kosmosie. Tak że – obrazowo genialnie, jednak fabuła zbytnio zagmatwana. Przynajmniej dla mnie. 

Komiks w twardej oprawie do nabycia na stronie wydawnictwa Egmont Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Avengers. Wejście feniksa. Tom 8 Jason Aaron Dale Keown

 I znowu Aaron pokazał, że nie ma pomysłów, że nie potrafi i że wciąż się  powtarza. Wziął fabułę, która była już tyle razy, że aż nie chce...