Robert Jordan Oko świata (Koło Czasu tom 1)

/ZYSK I S-KA/


Robert Jordan to jeden z najznakomitszych twórców fantasy, który większość swojego czasu poświęcał na tworzenie niesamowitego świata, znanego pod ogólną nazwą Koło Czasu. Cykl ten składa się z 14 tomów, ale twórca niestety nie zakończył swojego dzieła, z powodu swojej przedwczesnej śmierci. Pozostawione notatki, sugestie, co do dalszych wydarzeń wykorzystał Brandon Sanderson, kończąc za twórcę jego dzieło.
Będę na bieżąco opiniował cały cykl, tom po tomie, który otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk.

Eony mijają od Pęknięcia Świata, a ludzie ciągle są tacy sami...
W Polu Emonda życie płynie sennie i bez pośpiechu.Wyznacznikami pór roku są siewy oraz zbiory plonów.Jednak od jakiegoś czasu wiosna nie chce przyjść, spiżarnie pustoszeją, a wilki są coraz śmielsze.W takiej oto niewielkiej wiosce spotykamy trzech chłopców: Randa, Matta i Perrina.Ich życie upływa nie na zabawie, ale przede wszystkim na pomocy, której udzielają rodzinie i sąsiadom. Ich monotonne i w gruncie rzeczy beztroskie życie przerywa przybycie do wioski pewnej tajemniczej kobiety Moraine, która będąc członkinią potężnego zakonu Aes Sedai, ma praktycznie nie ograniczoną władzę.Jej przyjazd burzy pozorny spokój panujący we wiosce.Kobieta twierdzi bowiem, że Siły Ciemności czyhają aby zapanować nad światem.Niedługo potem wioskę atakują trolloki, będące stworami, które tysiące lat temu stworzyli potężni naukowcy służący Ciemności.
Jednak to nie jedyna rewelacja, jaka przybywa wraz z kobietą.Dodatkowo oznajmia wspomnianym wyżej chłopcom, że jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym, który ocali, ale i zniszczy świat.I aby ocalić wioskę i zapobiec kolejnym atakom, chłopcy muszą udać się z nią w podróż, która odkryje przed nimi który z nich jest tym, który stanie przeciw Czarnemu do Ostatniej Bitwy.

Pierwszy tom przynosi nam kilka odpowiedzi, który nasunęły mi się podczas lektury prequelu, jednak nie są one na tyle jasne, abym mógł jasno określić, który z trzech bohaterów jest Smokiem Odrodzonym.Oczywiście, mając cały cykl przed sobą można to łatwo sprawdzić, jednak moim zdaniem, zabieg ten psuje odbiór książek i odkrywanie kolejnych tajemnic.Każdy z trzech chłopców może być Wybrańcem, więc dlaczego nie wszyscy?


Kolejna znakomita część, którą przeczytałem z narastającym zaciekawieniem.Autor wykonał olbrzymią pracę, praktycznie od podstaw stwarzając ten przeogromny i przebogaty świat.Ze swoją religią, kulturą, regionalnym folklorem, a nawet językiem.Cała ta złożoność sprawia, że na każdej stronie odkrywamy coś nowego, a to największa renoma, jaką może mieć książka.Polecam nieustająco."Oko Świata" dobiegło końca,"Wielkie Polowanie" czas zacząć.

Komentarze